Koloryzacja włosów – czy warto wykonywać ją w domu?

Farbowanie włosów to jeden z najczęściej wybieranych zabiegów fryzjerskich. Dzięki niemu szybko i efektownie odmienisz swój wygląd, podkreślisz nastrój czy wyrazisz swoją indywidualność. Jednak aby zmiana koloru włosów spełniła Twoje oczekiwania, musi być przeprowadzona precyzyjnie. Na szczęście koloryzację możesz przeprowadzić samodzielnie, a przy odrobinie cierpliwości zyskasz efekt niczym z najlepszego salonu fryzjerskiego. Jak? Sprawdź nasze wskazówki!

Zalety koloryzacji włosów w domu

Domowa koloryzacja włosów jest przede wszystkim bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż regularne wizyty u fryzjera. Nawet jeśli musisz poprosić drugą osobę o pomoc, jedyny koszt, jaki ponosisz, to cena gotowego zestawu do koloryzacji. Poza tym koloryzację możesz wykonać w dowolnym momencie, dostosowując zabieg do swojego harmonogramu. Nie potrzebujesz kilku godzin na wizytę w salonie i dodatkowych minut na dojazd. Domowe farbowanie możesz wykonać o dowolnej porze i zajmie Ci ono około godziny.

Koloryzacja w domu daje większą swobodę do eksperymentowania z różnymi kolorami i odcieniami włosów. To ważne, gdy chcesz zaprezentować się w nowym kolorze na ważnym wydarzeniu, a później wrócić do swojego naturalnego odcienia włosów. W takim wypadku możesz sięgnąć po tzw. zmywalną farbę do włosów i zaszaleć z kolorem.

Wady samodzielnej koloryzacji włosów

Koloryzacja włosów wymaga pewnych umiejętności i wiedzy, aby uzyskać równomierny i pożądany efekt. Jeśli do tej pory nie pokusiłaś się o samodzielne farbowanie włosów, możesz popełnić błąd, który będzie wymagał interwencji fryzjera. Mówiąc inaczej, nieprawidłowe użycie farb lub innych produktów chemicznych może prowadzić do uszkodzenia włosów, takich jak osłabienie, łamliwość czy utrata połysku. Dlatego jeśli nie jesteś pewna, w jaki sposób działać, odpuść.

Inną wadą domowej koloryzacji jest trudność w osiągnięciu wymarzonych efektów. Jeśli nie masz specjalistycznej wiedzy, nie będziesz w stanie wykonać fantazyjnej koloryzacji włosów. W domowych warunkach trudno na przykład flamboyage.

Jak poprawnie przeprowadzić koloryzację w domu?

Zacznij od wyboru odpowiedniej farby. Kolor dopasuj do typu urody oraz Twoich osobistych upodobań. Może skusisz się na czekoladowy brąz albo platynowy blond? Ważne jest też, jaki rodzaj farby wybierzesz. Czy będzie ona trwała, półtrwała czy zmywalna. Weź także pod uwagę skład produktu. Niech będzie możliwie jak najbardziej łagodny. Dobra farba nie powinna uszkadzać struktury włosów ani wysuszać skóry głowy.

Przed przystąpieniem do domowej koloryzacji, zrób próbę uczuleniową. Nanieś odrobinę gotowej farby na skórę (może być w zgięciu łokcia) i po kilku chwilach zmyj. Jeśli przez kolejne 48 godzin nie pojawią się żadne zmiany, możesz przystąpić do koloryzacji włosów.

Jeśli chcesz, by efekt był bardziej trwały, przed zabiegiem zadbaj o włosy. Na 2-3 dni przed farbowaniem nałóż na włosy maseczkę o silnym działaniu nawilżającym i odżywczym. Możesz też wykonać olejowanie, jednak potem przez kolejne dni nie myj głowy. Zbierający się na włosach łój zabezpieczy skórę głowy przed podrażnieniami.

Kiedy farba będzie już rozrobiona, a skóra zabezpieczona, starannie przeczesz włosy, oddzielając kolejne pasma od siebie. Następnie przy pomocy klipsa fryzjerskiego lub dużej spinki, zepnij pasma. Teraz nakładaj farbę przy pomocy aplikatora lub szczoteczki, starannie przy skórze głowy, oddzielając pasmo po paśmie. Kiedy skończysz nakładanie farby, odmierz czas podany na opakowaniu, a następnie zmyj włosy letnią wodą i nałóż odżywkę. Jak efekty?

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *