Jak dbać o włosy długie i przesuszone?
Długie i piękne włosy są naszą wizytówką. Mogą dodawać pewności siebie, ale i zwiększają naszą atrakcyjność. Jednak prawda jest taka, że naprawdę trudno utrzymać je w tak dobrym stanie. Włosy długie często się przesuszają, zaś u nasady są tłuste. Jak się o nie dbać?
Usunięcie nadmiaru sebum ze skóry głowy i pobudzenie mikrokrążenia
Skóra głowy często produkuje nadmiar sebum, a jednocześnie na jej powierzchni pojawiają się suche płaty. A to nie wygląda dobrze. Dlatego tak ważne jest regularne oczyszczanie skóry. Najlepiej zastosować wcierki, które do tego pobudzą krążenie i wzmocnią cebulki włosów. Bardzo dobrze sprawdzi się ta z dodatkiem fusów kawy. Dwie łyżki fusów mieszamy z łyżką aloesu, następnie wmasowujemy w skórę głowy, a po 20 minutach zmywamy letnią wodą. Możecie także stosować płukanki z dodatkiem aloesu oraz rumianku. Jak przygotować taki kosmetyk? Wystarczy tylko zaparzyć rumianek. Na dwie łyżki suszu powinno przypadać 100 ml wody. Susz zalewamy wrzątkiem, następnie czekamy aż rumianek się zaparzy i wystygnie, a na koniec dodajemy łyżkę żelu aloesowego. Całość mieszamy i nakładamy na skórę oraz włosy. Po kwadransie zmywamy ten domowy kosmetyk i oczywiście dokładnie myjemy włosy szamponem bez dodatku SLS czy SLES.
Jak stosować szampon w kostce?
Warto do pielęgnacji wybierać kosmetyki, które mają dużą zawartość olejków roślinnych, a także niacynamidu czy kwasu hialuronowego. Możecie zdecydować się choćby na szampon, ale w kostce. Jak używać szampon w kostce? To proste. Otóż w połączeniu z ciepłą wodą tworzy się piana. Możecie przytrzymać go w dłoniach aż powstanie wystarczająca ilość piany, ale możecie także pocierać kosmetykiem bezpośrednio o włosy, które powinny być zwilżone, a nie bardzo mokre. Po umyciu włosów należy dokładnie spłukać kosmetyk letnią wodą, a potem osuszyć ręcznikiem i już można przejść do nałożenia odżywki, a co drugi dzień maski. Koniecznie wybierzcie tą z ceramidami, odbudowującymi i wzmacniającymi strukturę włosów. Jeżeli Wasze włosy są naprawdę bardzo zniszczone, to sięgnijcie po metodę OMO. Oznacza to, że początek myjecie włosy odżywką nawilżającą, dopiero potem szamponem, a na koniec znowu nakładacie odżywkę. Nie zapomnijcie jeszcze o wzmocnieniu końcówek. Można to zrobić nakładając na nie olejek rycynowy czy z awokado.
Olejowanie jest ważne
Raz w tygodniu należy wykonać olejowanie. Można wybrać choćby olejek kokosowy czy rycynowy. Nakładamy go na suche i umyte włosy. Najlepiej to zrobić 2 cm poniżej nasady. W następnym etapie możemy jeszcze usiąść nad miską z parująca wodą. Dzięki temu kosmetyk lepiej będzie się wchłaniał. Po wykonaniu olejowania trzeba ponownie umyć włosy, a potem zastosować odżywkę. Pamiętajcie jeszcze, że zbyt częste zabiegi fryzjerskie mogą uszkadzać strukturę włosów i powodować ich przesuszanie się. Dlatego najlepiej je ograniczać. Rozjaśniania nie powinno się wykonywać częściej niż co 2,5 miesiąca. Farbować włosy można już co 8 tygodni. Jednocześnie można ten czas wydłużyć, a przy tym nie oznacza to wcale, że trzeba zmagać się z odrostem. Dobrym rozwiązaniem jest tonowanie włosów. Toner nie wnika we włosy, lecz tylko je oblepia. Dzięki temu nie trzeba obawiać się o ich uszkodzenie. Tonowanie zmniejsza widoczność odrostu, ale też odświeża kolor. Zatem naprawdę warto się na nie zdecydować.